Elected Officials

Federal Legislators

  MARCO

U.S. Senator Marco Rubio (Florida)

Committees- Committee on Appropriations, Committee on Foreign Relations, Select Committee on Intelligence, Committee on Small Business and Entrepreneurship, Special Committee on Aging

 

 

Francis_Rooney_official_congressional_photo

Congressman Francis Rooney

Committee Assignments: Education and Workforce Committee, Foreign Affairs Committee, Joint Economic Committee

Caucuses: Congressional Everglades Caucus, Congressional Border Security Caucus

 

220px-Tom_Rooney

Thomas J. Rooney (17th District)

Committees: Appropriations Committee, Permanent Select Committee on Intelligence

 

Statewide Officers

Governor

Rick Scott

Lieutenant Governor

Carlos Lopez-Cantera

Attorney General

Pam Bondi

Chief Financial Officer

Jeff Atwater

Commissioner Department of Agriculture

Adam H. Putnam

 

 

Current SWFL Republican State Legislators

LIZBETH

Senator Lizbeth Benacquisto (30th District)

Republican Majority Leader

Benacquisto.lizbeth.web@flsenate.gov

Committees- Appropriations, Vice Chair / Appropriations Subcommittee on Education / Appropriations Subcommittee on Health and Human Services / Banking and Insurance / Education / Gaming / Governmental Oversight and Accountability / Rules / Select Committee on Indian River Lagoon and Lake Okeechobee Basin

RICHTER

Senator Garrett Richter (23rd District)

Senate President Pro-Tempore

Richter.Garrett.web@flsenate.gov

Committees- Gaming, Chair / Appropriations / Appropriations Subcommittee on Education / Appropriations Subcommittee on Health and Human Services / Banking and Insurance / Commerce and Insurance / Judiciary/ Rules / Transportation / Joint Legislative Budget Commission

RAY

Representative Ray Rodrigues (76th District)

Raymond.Rodrigues@myfloridahouse.gov

Committees- Energy and Utility Subcommittee / Government Operations & Appropriations Subcommittee / Healthy Families Subcommittee / Higher Education & Workforce Subcommittee / Joint Legislative Auditing Committee

DANE

Representative Dane Eagle (77th District)

Dane.Eagle@myfloridahouse.gov

 Committees- Business & Professional Regulation / Criminal Justice / Economic Development & Tourism / K-12 Subcommittee / State Affairs

FITZ

Representative Heather Fitzenhagen

District 78

Heather.Fitzenhagen@myfloridahouse.gov

Committees- Education Appropriations / Healthy Families / Higher Education & Workforce / Judiciary / Transportation & Highway Safety

MATT

Representative Matthew Caldwell

District 79

Matthew.Caldwell@myfloridahouse.gov

Committees- Agriculture & Natural Resources (Chair) / Finance & Tax / Insurance & Banking / Select Committee on Claim Bills / State Affairs

Lee County Commissioners

MANNING

Commissioner John Manning

District 1

Dist1@leegov.com

CECIL

Commissioner Cecil Pendergrass

District 2

Dist2@leegov.com

KIKER

Commissioner Larry Kiker

District 3

Dist3@leegov.com

Hamman

Commissioner Brian Hamman

District 4

Dist4@leegov.com

MANN

Commissioner Frank Mann

District 5

Dist5@leegov.com

Lee County School Board

Jeanne S. Dozier – District 2

Steven K. Teuber – District 4

Lee Memorial Hospital Board

Therese Everly – District 1

Nancy McGovern – District 2 

Lee County Constitutional Officers

SHERIFF

Mike Scott

County Sheriff

http://www.sheriffleefl.org

LINDA

Linda Doggett

Clerk of Court

www.leeclerk.com

HART

Larry Hart

Tax Collector

www.leetc.com

 

 

View the State and National Candidates for 2016 HERE

REQUEST A BALLOT BY MAIL HERE

Join Our Email List!

* = required field